• KODEKS RODZICA

• Wychodzimy z domu wcześnie, by po drodze do przedszkola mieć czas na rozmowę.

• Zdecydowanie i spokojnie żegnamy się z dzieckiem, nie przedłużamy trudnego rozstania.

• Płaczącemu brzdącowi mówimy, że teraz pocieszy go pani, ponieważ Wy musicie spieszyć się do pracy, by równie szybko wrócić po niego przed końcem przedszkolnych zajęć.

• Wspominamy, że w przedszkolu czekają na niego inne dzieci, które chcą się z nim bawić i nowe zabawki.

• Pamiętamy, że wszystkie dzieci, gdy tylko znajdą się w sali, włączają się w zajęcia: wspólne zabawy, posiłki, rysowanie, śpiewanie, spacery –dlatego nie pamiętają nawet przez minutę o smutku.

• Jeśli minęło już sporo czasu, a sytuacja się nie zmienia, pomyślmy, by któreś z rodziców wzięło kilka dni urlopu –dziecko łatwiej zaakceptuje nową sytuację, jeśli stopniowo będziecie przedłużać jego pobyt w przedszkolu.

• Nie straszymy malucha przedszkolem i panią.

• Nie zabraniamy dziecku, by zabrało ze sobą ulubioną przytulankę (doda mu otuchy).

• Nie łamiemy danego słowa -odbieramy pociechę wtedy, kiedy obiecaliśmy przyjść (np. zaraz po obiedzie).

• Nie krytykujemy prób samodzielności –dziecko będzie pewniejsze siebie w grupie.

• Nie mówimy o spaniu w przedszkolu –większość dzieci boi się tego, dlatego leżakowanie lepiej jest nazywać po prostu odpoczynkiem. Dzieci nie są zmuszane  do spania.  Podczas odpoczynku dzieci włączana jest muzyka relaksacyjna,  każde dziecko ma prawo odpoczywać ze swoją ptzytulanką.  Dzieci mające "problemy" z odpoczynkiem - są głaskane i przytulane -to je uspokaja.

• Nie dajemy dziecku nowych nieznanych mu rzeczy – np. do przebrania –wzmagają poczucie zagubienia w nowym nieznanym otoczeniu, natomiast stare dodają otuchy

• Ustalamy z nauczycielem godzinę odbioru dziecka (np.przed odpoczynkiem /obiadem, po odpoczynku/obiedzie, nie w trakcie).

• Przyprowadzany dziecko punktualnie, przed rozpoczęciem śniadania.

• Ustalamy z nauczycielem formy kontaktu.

• Na telefoniczny numer wewnętrzny w sali, gdzie przebywają dzieci, dzwonimy tylko w bardzo ważnych, uzasadnionych przypadkach.

•  KODEKS PRZEDSZKOLAKA

• Mówimy sobie miłe słowa- jestesmy uprzejmi, życzliwi i przyjażni

• Szanujemy się nawzajem

• Nie przeszkadzamy sobie w zabawie i pracy